Historia

Historia

Wszyscy dobrze znamy powiedzenie, że na naukę nigdy nie jest za późno. Ta odwieczna i sprawdzona prawda nabiera szczególnego znaczenia w pespektywie naszego zduńskowolskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Celem tej wyjątkowej uczelni jest pogłębianie wiedzy i osobistej kultury wszystkich studentów.

W zajęciach mogą uczestniczyć osoby, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia. Dbamy zatem o rozwój fizyczny przez udział w zajęciach rehabilitacyjnych i wizyty na basenie.

Nie można sprawnie funkcjonować w nowoczesnym społeczeństwie bez znajomości języków obcych. Na uczelni są prowadzone takie właśnie zajęcia. Z perspektywy zadań jakie stawia sobie Uniwersytet nie znika potrzeba integracji ludzi starszych. W jakiej formie realizowane są wymienione zadania? Najważniejsze miejsce zajmują wykłady prowadzone przez pracowników Społecznej Akademii Nauk w Łodzi oraz miejscowych lekarzy i prawników. Ważne są spotkania z twórcami kultury.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zduńskiej Woli założony został w 2007 r. W zajęciach uczestniczyło wówczas osiemdziesiąt osób.

Placówka od początku cieszyła się powodzeniem i uznaniem wśród mieszkańców naszego miasta. Dzięki aktywnej współpracy i patronatowi naukowemu z zduńskowolskim Wydziałem Zamiejscowym Społecznej Akademii Nauk oraz dzięki wsparciu Urzędu Miasta Zduńska Wola przez kolejne lata stale wzrastała liczba studentów.

Obecnie studiuje sto czterdzieści osób. Od 2009 r. Uniwersytet działa przy Miejskim Domu Kultury "Ratusz" w Zduńskiej Woli. Tam też należy składać wszelkie deklaracje i prośby o przyjęcie na studia.